خبرهای روز

د‌‌لارچرا گران شد‌‌؟

طی سه هفته اخیر روند ارزش‌گذاری انواع ارز به ویژه دلار در بازار آزاد تغییر کرده و علاقه بسیاری بر افزایش قیمت‌ها دارد، قیمت‌هایی که در جریان برخی نوسانات روند نزولی نیز به خود گرفته‌اند اما این روند نزولی مقطعی بوده و خواست جمعی انواع ارز در بازار آزاد برای صعود جریان را به نفع خود تغییر داده است.

نمایشگاه

photo ٢٠١٧-٠٥-٠٩ ١٣-٥٦-٥١

خلاصه عملکرد کانون زنان بازرگان فارس

gozaresh

کانون زنان بازرگان فارس ابتدا تحت عنوان شورای بانوان شروع به فعالیت کرد. شورای بانوان بازرگان به منظور حفظ حقوق و منافع مشروع، قانونی و بهبود وضع اقتصادی زنان فعال در عرصه اقتصاد که خود متضمن منافع جامعه نیز می باشد راه اندازی شد و تلاش خود را جهت ارتقای جایگاه زنان استان در عرصه های مختلف اقتصادی آغاز نمود.

گزارش کامل در مطالب بیشتر ...

مطالب بیشتر...

جایگاه زنان در دوران پساتحریم کجاست؟

 

 شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور، در حاشیه بازدید از هفتمین نمایشگاه زنان و تولید ملی، گفت: هر اقدامی که با هدف توانمند سازی زنان به ویژه زنان آسیب پذیر صورت بگیرد در کاهش آسیب هایی که زندگی و خانواده آن ها را تهدید می کند موثر است.  وی در مراسم افتتاحیه گردهمایی مشاوران امور زنان وزارت آموزش و پرورش نیز گفت: اگرچه زنان در حوزه‌های مختلف مثل آموزش و بهداشت دستاوردهای خوبی داشته‌اند و توانسته‌اند به پیشرفت‌هایی در این عرصه‌ها دست یابند؛ اما میزان پیشرفت‌های آنها در بخش‌های مختلف یکسان نیست. پیشرفت زنان در عرصه‌های سیاست، اقتصاد، فرهنگ و ... به اندازه پیشرفت آنها در حوزه‌های آموزش و بهداشت نبوده است و همواره عدم توازن در دسترسی به فرصت‌ها و منابع وجود داشته است.  معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه سعی داریم در برنامه ششم توسعه فاصله و شکاف‌های موجود بین بخشهای مختلف حوزه زنان را کاهش دهیم اظهار کرد: همین شکاف‌ها منجر به این شده که در گزارش‌های بین المللی رتبه پایینی به ایران تعلق بگیرد که سعی داریم این رتبه و وضعیت را تغییر دهیم.

گزارش شاخص جهانی کارآفرینی در سال 2015 میلادی به کارآفرینی زنان توجه داشته است. ایران در میان 77 کشور مورد مطالعه این گزارش با امتیاز 20.6 در رتبه 73 قرار دارد. آمریکا با امتیاز 82.9 در رتبه اول و پاکستان با امتیاز 15.2 در رتبه آخر کارآفرینی زنان است.  نقاط قوت کارآفرینی بانوان در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا سطح بالای تحصیل و فناوری های جدید است. نقاط ضعف کارآفرینی بانوان در منطقه، عدم انگیزه کافی برای کارآفرینی، چالش رسیدن به مدیریت سطوح بالا و در اولویت فاینانس نبودن است. در مورد ایران،  آمادگی زنان برای کارآفرینی بیشترین امتیاز و دسترسی به اینترنت کمترین امتیاز را کسب کرده است.

از سوی دیگر بانک جهانی در فصلنامه ای با عنوان اثرات لغو تحریم ها بر اقتصاد ایران به بیکاری گسترده زنان و جوانان تحصیلکرده اشاره می‌کند و می‌نویسد: درآمدهای غیرمترقبه پس از لغو تحریم‌ها احتمالا می‌تواند به کاهش یا ثابت ماندن نرخ ارز خارجی کمک کند که این امر بر صنایع و بخش کشاورزی فشار وارد کرده و بخش خدمات را شکوفاتر خواهد ساخت. این مساله  می‌تواند برای آقایان که وابستگی بیشتری به بخش‌های کالاهای مبادله‌ای، صنایع و کشاورزی دارند مطلوب نباشد؛ در حالی که خانم‌ها در بخش خدمات مشاغل بهتری خواهند یافت. در نتیجه ممکن است سهم زنان در نیروی کار به دلیل بیشتر شدن فرصت‌های شغلی برای آنها افزایش یابد. بنابراین امکان دارد درآمد برخی نیروهای کار زنان افزایش یابد و این امر پیامدهای مثبتی در درآمد کلیه خانوارها بر جا خواهد گذاشت.

مولاوردی در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: سعی داریم برنامه ششم برنامه‌ای پروژه محور باشد. در حوزه زنان نیز می‌خواهیم چند پروژه را طراحی کنیم که آغاز و پایان آن مشخص باشد تا در پایان برنامه ششم توسعه بتوانیم شاخص‌های ارتقاء یافته را اندازه گیری کنیم. تفاوتی که این برنامه با برنامه‌های سابق دارد این است که قرار است واقع بینانه نوشته شود و کشور را به توسعه منطقه‌ای، موضوعی و بخشی برساند.  وی در ادامه گفت: معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه با بیان اینکه قصد نداریم این توقع را در جامعه ایجاد کنیم که در شرایط پساتحریم همه مشکلات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و ... کشور حل خواهد شد گفت: انتظار داریم بخشی از مشکلات حوزه زنان خاصه در بخش امنیت شغلی آنها در دوران پساتحریم حل شود.

سیده فاطمه مقیمی، رئیس کانون زنان بازرگان و نخستین زن هیأت رئیسه اتاق بازرگانی در مصاحبه ای در خصوص نقش زنان در پساتحریم گفت: نصف جامعه ما زنان هستند و اگر بخواهیم نخبگان جامعه افراد تحصیل‌کرده را قلمداد کنیم تقریبا بیش از نیمی از جامعه نخبگان تحصیل‌کرده به زنان اختصاص پیدا می‌کند. یعنی شاید حدود 64درصد فارغ‌التحصیل‌های دانشگاهی ما زنان هستند. اقتصاد دنیای امروز روی بنگاه‌های کوچک و متوسط می‌گردد و قطعا برای شروع یک کار حتما نخبگان سهم و اثری خواهند داشت و قدرمسلم در اقتصاد پیش رو زنان می‌توانند سهم قابل توجهی از بنگاه‌های جدید را مدیریت کنند. وی افزود: ما در نظر داریم تا 1404، رشد مشارکت زنان را در بحث های اقتصاد به 30 درصد برسانیم. چیزی که امروز بین 4درصد تا 8درصد متفاوت است. اما افق چشم‌انداز 1404‌ برای 30درصد مشارکت زنان برنامه‌ریزی می شود. این طبیعتا می‌طلبد که هم ما در خود زنان این باورها را به وجود بیاوریم و هم زمینه‌های قانونی آن را ایجاد کنیم. با کارهای مشارکتی، مشورتی و آموزشی بتوانیم زیرساخت این انتقال رشد را انجام دهیم.

شهره ماهی صفت، کارشناس مسایل اجتماعی، نیز علاوه بر اهمیت افزایش سهم مدیریتی زنان در دوران پساتحریم تأکید دارد خواستار افزایش مشارکت آنها در عرصه سیاست نیز هست. وی گفت: دولت یازدهم تلاش زیادی برای مشارکت زنان در عرصه سیاست و اقتصاد دارد. این مهم اگرچه با ناتدبیری های گذشته تا حدود زیادی با چالش هایی، مواجه شد؛ اما خوشبختانه دولت حاضر با تایید حضور زنان و همچنین تاسی از فرمایش رهبر فرزانه انقلاب گام های ارزشمندی هرچند کم، اما برداشته است و زنان کارآفرین در حوزه های اجتماعی و اقتصادی به صورت دقیق و هوشمندانه در حال کسب تجربه هستند.  ماهی صفت افزود: بنابراین مشارکت زنان را با تکیه بر ارزشمندی ها و توانایی آنان آنطور که شایسته است باید درنظر بگیریم و یکی از مهمترین دستاوردهای پساتحریم این مهم، می تواند باشد.

پیش از دستیابی به برجام نیز سوسن باستانی، معاون بررسی‌های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری درباره اولویت‌های حوزه زنان در دوران پساتحریم گفت: مشارکت اقتصادی و اجتماعی زنان باید در اولویت قرار گیرد.

از سوی دیگر، توران ولی مراد، دبیر ائتلاف اسلامی زنان دیدگاهی متفاوت دارد. وی معتقد است: اگرچه مراکزی مانند معاونت امور زنان ریاست جمهوری و مشاوران امور بانوان دستگاه‌ها داریم ولی آنان بویژه معاونت و مرکز امور زنان در ۳۰ سال اخیر اقداماتی متناسب با جایگاه و شأن خود انجام نداده‌اند؛ به گونه‌ای که در زمینه سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، اقدامات زیرساختی، رفع خلاءهای قانونی و اصلاح قوانین و مدیریت خود، سایر مراکز امور زنان و نهادهای مدنی اقدامات لازم را انجام نداد‌ه‌اند. وی تاکید کرد: مشکل اصلی حوزه زنان پول نیست بلکه بی‌برنامگی است. همچنین مشکل انحصارطلبی مردان در قدرت به راه‌حل اختصاص و ویژه نیاز دارد. طی ۶ تا ۷ سال بین زنان و مردانی که به جایگاه انسانی زنان اعتقاد دارند همگرایی و همراهی وجود داشت اما به طور مشخص در دو سال اخیر رابطه معاونت امور زنان با یک جریان سیاسی قطع شد و با یک جریان دیگر ارتباط برقرار کرد.

محمد رضا نعمت زاده در مراسم افتتاحیه دومین نمایشگاه نقش آفرینی زنان در توسعه پایدار با اشاره به اینکه از حدود 23 میلیون جمعیت فعال کشور سهم زنان 12 تا 13 درصد است افزود: متاسفانه نرخ بیکاری زنان تحصیل کرده حدود 30 درصد جمعیت کشور و دو برابر متوسط نرخ بیکاری کشور است. وی در ادامه گفت: موسسات مختلفی از جمله صندوق کارآفرینی امید در کشور وجود دارد که تسهیلاتی برای کارآفرینی به متقاضیان از جمله بانوان عزیز ارائه می دهد. موسسات دیگری نیز در این عرصه فعالیت می کنند و بانک ها نیز با توجه به ظرفیت های خود می توانند در این زمینه حضور داشته باشند. ما امیدواریم در آینده بانک صنایع کوچک را راه اندازی کنیم که در ابتدا زیر مجموعه بانک صنعت و معدن خواهد بود تا بتواند با نگرشی خاص به توسعه کارآفرینی کمک کند.

سهیلا جلودارزاده، رئیس ستاد برگزاری دومین نمایشگاه نقش آفرینی بانوان در توسعه پایدار گفت: رسیدن به سهم 30 درصدی مشارکت اقتصادی زنان در افق 1404کاری ملی وهمگانی است.

فاطمه دانشور عضو شورای اسلامی شهر تهران و کار آفرین برتر در حوزه معدن نیز در ادامه مراسم گفت: در ماه های اخیر شاهد عضوشدن تعداد بیشتری از بانوان در اتاق بازرگانی هستیم که این موضوع امیدوارکننده و خوشایند است . وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: او گفت: بیاییم به دخترانمان جرات حضور درجامعه ودر بازار کا ر را بدهیم. بیاییم ادبیاتمان را تغییر دهیم و نگوییم دختر قشنگم ، پسر زرنگم. دخترانمان را طوری تربیت کنیم که جرات خطر کردن و ریسک پذیری در بازار و تجارت را داشته باشند.

سورنا ستاری با تاکید بر ضرورت ایفای نقش بیش از پیش زنان در عرصه اقتصاد دانش‌بنیان عنوان کرد: این اقتصاد مختص به زنان یا مردان نیست و نقش آفرینی بیش از پیش زنان در این عرصه را طلب می‌کند. معاون علمی وفناوری رییس‌جمهوری افزود: نمونه‌های موفق بانوانی که توانسته‌اند در عرصه اقتصاد دانش‌بنیان به موفقیت‌های بزرگ و چشم‌گیر دست پیدا کنند، قابل ملاحظه است و از طریق شکل گیری زیست بوم کارآفرینی، باید میزان نقش‌‌آفرینی بانوان را در عرصه اقتصاد دانش بنیان افزایش دهیم

 

Submit to Twitter

 

.

 

یلدا راهدار، نایب رئیس کانون زنان بازرگان اتاق ایران در مقاله ای ﺑﺮﺍﯼ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﯼ ﮐﺎﺭﺁﻓﺮﯾﻨﯽ ﺯﻧﺎﻥ ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﭘﯿﺸﻨﻬﺎﺩات زیر را ارائه کرده است که امیدواریم مورد توجه مسئولان قرار بگیرد:

 

تأسیس مراکز حرفه ای ﻭ ﺷﻐﻠﯽ برای ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ های ﮐﺎﺭﺁﻓﺮﯾﻨﺎﻧﻪ ﯼ ﺯﻧﺎﻥ؛
ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺍﺻﻞ ۴۴ ﻗﺎﻧﻮﻥ اساسی کشور، ﺍﺭﺍﺋﻪ ﯼ ﺍﻣﮑﺎﻧﺎﺕ ﻭﯾﮋﻩ ﺑﺎ ﻧﮕﺮﺵ ﺟﻨﺴﯿﺘﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﺑﺎﻧﻮﺍﻥ؛
ارائه ﯼ ﺗﺴﻬﯿﻼﺕ ﻻﺯﻡ برای دسترسی ﺁﺳــﺎﻥ ﺗﺮ ﺯﻧﺎﻥ ﺑﻪ ﺧﺪﻣﺎﺕ ﻣﺎﻟﯽ؛
ﺍﻫﻤﯿﺖ ﺩﺍﺩﻥ ﺑﻪ ﮐﺎﺭﺁﻓﺮﯾﻨﯽ ﺯﻧﺎﻥ ﻭ ﻣﺸﺎﺭﮐﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺩﺭ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩ ﺧﺮﺩ ﮐﺸﻮﺭ ﺩﺭ ﻫﺮ ﺳﻦ ﻭ ﺳﺎﻝ؛
ﺍﺭﺍﺋﻪ ﯼ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎﯼ ﺁﻣﻮﺯﺷﯽ ﻭ ﮐﻤﮏ ﺁﻣﻮﺯﺷﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﮔﺴﺘﺮﺵ ﮐﺎﺭﺁﻓﺮﯾﻨﯽ ﺁﻧﺎﻥ؛
ﺣﻤﺎﯾﺖ ﻗﺎﻧﻮﻧﯽ ﺍﺯ ﺯﻧﺎﻥ ﻭ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎﯾﯽ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺁﻧﺎﻥ ﺑﺎ ﺗﺄﮐﯿﺪ ﺑﺮ ﺟﻨﺴﯿﺖ.

 

هشتمین مجمع بانوان کارآفرین کشورهای اسلامی برگزار شد

هشتمین مجمع بانوان کارآفرین کشورهای اسلامی بهمراه نمایشگاه جانبی در خصوص توانمندسازی بانوان کارآفرین برای رشد و توسعه با حضور کشورهای پاکستان، سودان، بحرین، گامبیا، بنگلادش، ترکیه، ایران، مصر، افغانستان، کامرون، مالی، بنین، چاد، دیجی بوتی، عراق، موریتانیا، تاجیکستان، لبنان در تاریخ 27-26 اکتبر 2015 در کامپالا؛ اوگاندا برگزار شد.

 
در صبح روز اول این نشست نمایندگان از کشورهای اوگاندا، مصر، بنین و سودان به بیان نقطه نظراتشان درخصوص کارآفرینی بانوان در کشور متبوع خود پرداختند.
در پانل بعد از ظهر با موضوع فرصتهای کارآفرینی برای بانوان جوان نمایندگان کشورهای اوگاندا، ایران،  مصر، بنین و سودان به بیان سخنرانی پرداختند.
دکتر یلدا راهدار نائب رییس کانون زنان بازرگان، درخصوص پتانسیلهای کارآفرینی برای بانوان جوان در ایران به ایراد سخنرانی پرداخت. یلدا راهدار در سخنان خود  به جمعیت جوان و همچنین سهم 50 درصدی زنان در جمعیت ایران اشاره نمود و گفت در ایران فعالیت های مناسبی برای حضور جمعیت زنان در فعالیت های اقتصادی توسط  دولت و سازمانهای مردم نهاد ایجاد شده است.
اگرچه همچنان موانع فرهنگی و اقتصادی بر سر راه زنان برای فعالیتهای اقتصادی وجود دارد. اما وضعیت فعالیتهای زنان در کارآفرینی نسبت به سالهای قبل تغییر چشمگیری داشته است. وی همچنین اشاره نمود لازم نیست به مسئله حضور زنان در فضای کسب و کار از زاویه جنسیتی نگاه کرد و یا به نقطه ضعف های جسمانی زنان تاکید کرد. بلکه میبایست توجه ویژه تری بر خلاقیتهای زنان و یا توانایی های رهبری زنان در کسب و کار نمود.
یلدا راهدار اضافه کرد دسترسی به منابع مالی در همه کشورهای دنیا برای زنان کارآفرین مشکل است؛ اما این مسیله در کشورهای مسلمان به خصوص در ایران بیشتر ملموس است. در این زمینه باید قوانین حمایتی توسط مراکز قانون گذاری در کشورهای اسلامی تصویب شود. تا زنان مسلمان با توانایی بیشتری وارد عرصه کسب و کار شوند.
یلدار راهدار در سخنانش اشاره نمود که خانواده برای ما مسلمانان از ارزش ویژه ای برخوردار است. و من به شخصه اعتقاد دارم که اگر در دنیا میکگویند پشت سر هر مرد موفقی یک زن قدرتمند وجود دارد، پشت سر هر زن موفقی یک خانوانده قوی وجود دارد و چرا که شرایط موفقیت برای مردان در تمامی جوامع دنیا فراهم است. اما برای آنکه یک زن در فضای کسب و کار دنیا به موفقیت برسد باید از حمایت خانواده اش برخوردار باشد.
نایب رییس کانون زنان بازرگان ایران با اشاره به نقش موثر شبکه های مجازی در اتصال مردم دنیا پیشنهاد کرد که زنان با تشکیل شبکه مجازی قوی پس از این اجلاس ارتباطشان را حفظ کنند تا با ایجاد هم افزایی بتوانند در ارتقاء جایگاه زنان مسلمان در فضای کسب و کار قدم های محکم تر و با برنامه تری بردارند و از طرفی با انتشار تجارب موفق و ناموفق خود کمک کنند تا دختران جوان مسلمان با استفاده از تجارب آنان قدم در دنیای پرمخاطره کسب و کار بگذارند.
وی در پایان اشاره داشت اگر چه وضعیت آموزش برای دختران مسلماندر سالهای اخیر نسبت به سالهای گذشته بسیازر بهتر شده است اما لازم است تا بصورت خاص به گسترش آموزش های کارآفرینی برای دختران جوان پرداخته شود.
در ادامه نمایندگان کشورهای ایران، افغانستان، پاکستان، بحرین و بنگلادش در پنلهای تخصصی به بیان نقطه نظراتشان در خصوص مشکلات بانوان در مسیر راه اندازی کشب و کار پرداخته و به پرسشهای حاضرین پاسخ دادند.
عدم دسترسی به تکنولوژی و منابع مالی، کمبود اطلاعات از پتانسیلها و ظرفیتهای موجود ، فقدان برنامه های بلندمدت، کمبود سرمایه گذاریها بخصوص در منابع انسانی، طولانی بودن پروسه های دولتی و سیاسی، هزینه های بالای شروع کسب و کار از جمله موارد مطرح شده در این پنل بود.
استاداردسازی محصولات، ارتقاء کیفیت محصولات، برندسازی، طراحی محصول، ایجاد ارزش افزوده، ارتقاء بسته بندی، تولید محصول رقابتی، ارتقاء بازاریابی و تبلیغات، توسعه شیوه های پرداخت، متنوع سازی شیوه های ارسال محصول (و ارتقاء سیستم حمل و نقل) ، تقویت همکاری تجاری- مالی فیمابین کشورها و همچنین شبکه سازی از پیشنهادات نمایندگان کشورها در این نشست بود.
در روز دوم این رویداد، نمایندگان کشورهای موراتانیا، سودان، اوگاندا، دیجی بوتی، کنیا و مالی به بیان وضعیت اشتغال بانوان کارآفرین در کشورشان پرداختند.
در ادامه نیز موسسات مالی و بانک اوگاندا به چگونگی ارائه تسهیلات به بانوان کارآفرین این کشور حتی کسب و کارهای خانگی با ارائه ضمانت های لازم و در قالب گروه پرداختند.
اتاق بازرگانی، صنعت و کشاورزی اسلامی اهمیت شبکه سازی و شبکه های اجتماعی را  در تسریع همکاری های تجاری – اقتصادی بانوان جهان یادآور شد.
ترغیب دانشگاه ها به برگزاری دوره های فناوری اطلاعات برای توسعه کار آفرینی با برقراری ارتباط با کسب و کارهای موجود، همکاری در جهت انتقال تکنولوژی فیمابین عرضه کنندگان و بانوان کارآفرین در راستای ایجاد ارزش افزوده بالاتر، برگزاری نشستهای تخصصی، کنفرانسها، کارگاه ها و نمایشگاه ها بمنظور تقویت فعالیت بانوان در مناطق مختلف از دیگر پیشنهاداتی بود که در پایان این رویداد مطرح شد.
مقرر شد نهمین مجمع بانوان کارآفرین در تاریخ 23-22 می 2016 در ریاض؛ عربستان و دهمین مجمع بانوان کارآفرین در سال 2017 در سودان برگزار شود.

زیر مجموعه ها

مجمع شورا

N3 4508

برگزاری سه نمایشگاه تخصصی از دستاورد های زنان بازرگان فارس

شورا بانوان بازرگان شیراز علاوه بر برگزاری این نمایشگاه ها ، برپایی دومین همایش زنان کارآفرین و بازرگان فارس و برگزاری دوره های آموزشی را در دستور کار خود قرار داده است.مدیران استان نقش فعالی داشته باشند.

دیگر خبر ها :

جلسات و دیدارها

جلسه با خانم دستغیب مسئول امور بانوان آموزش و پرورش فارس

خانم معصومه دستغیب، مسئول امور بانوان آموزش و پرورش استان فارس نیز گفت: در حال حاضر بخشی از قشر جوان جامعه ما احساس بی هویتی می کنند.

 

دیگر خبر ها :

نمایشگاه ها

جلسه تقدیر از غرفه داران نمایشگاه توانمندی های زنان استان فارس

خانم  راهدار با اعلام این خبر گفت : دسترسی به بازار های فروش کالا برای بانوان کارآفرین محدود است  . 

 

 

دیگر خبر ها :

زنان کارآفرین استان فارس