پیش بینی وضعیت آب و هوا

نشست زنان فعال اقتصادی فارس با حضور مشاور وزیر صنعت معدن تجارت برگزار شد

 moshaver vazir

این نشست که مورد استقبال جمع زیادی از بانوان کارآفرین و بازرگان قرار گرفت مورخ 22 فرودین ماه سالجاری در محل اتاق بازرگانی شیراز برگزار شد.

 

در ابتدای این نشست، یلدا راهدار رئیس کانون زنان بازرگان استان فارس با اشاره به سابقه 6 سال فعالیت این کانون ابراز داشت: هدف کانون در طول مدت فعالیت خود گرد هم آوردن زنان فعال در بخش های مختلف اقتصادی، فارغ از گرایش های سیاسی آن ها بوده است.

یلدا راهدار با بیان اینکه در حال حاضر بر روی توانمندسازی و شبکه سازی زنان متمرکز شده ایم، اظهار داشت: در همین راستا سمینارها، همایش ها و نمایشگاه های مختلفی را در دستور کار داریم که بخش هایی از توانمندی زنان را معرفی می کند.

رئیس کانون زنان بازرگان فارس در ادامه از راه اندازی کارگروه تعامل زنان بخش خصوصی و دولتی خبر داد و گفت: از همه بانوانی که در دستگاه های اجرایی پست های مدیریتی دارند دعوت می کنیم که در این کارگروه عضویت داشته باشند چرا که معتقدیم اگر زنان در بخش های مدیریتی رشد کنند در بخش های خصوصی هم می تواند این رشد و شکوفایی محقق گرددو از این طریق مطالبات زنان در لایه های مختلف جامعه پیگیری شود.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به مشکلات جامعه زنان، این مشکلات را مشکلات خاص توصیف و خاطر نشان کرد: زنان نسبت به مردان با موانع بیشتری برای رشد و شکوفایی مواجه هستند، به طوری که حتی قوانینی که در فضای کسب و کار تحت عنوان حمایت از زنان شکل می گیرد در بطن خود به نفع زنان نیستند.

یلدا راهدار با انتقاد از پایین بودن نرخ مشارکت زنان در جامعه ابراز داشت: با توجه به اینکه نرخ مشارکت زنان در فعالیت های تولیدی 8/13 درصد است و 2/86 درصد آن ها مولد نیستند؛ باید به افزایش نقش زنان در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی توجه ویژه شود.

رئیس کانون زنان بازرگان استان فارس با تاکید بر این که نقش زنان از مصرف کننده به سمت زنان مولد باید تغییر پیدا کند، تصریح کرد: زنان در عین حال می توانند نقش موثری را در افزایش تقاضا برای مصرف کالاهای تولید داخل داشته باشندکه فرهنگ سازی در راستای توسعه این دو نقش، قطعاً در تحقق اقتصاد مقاومتی موثر خواهد بود.

در ادامه بانوان حاضر در جلسه به بیان مشکلات و موانع پیش رو زنان در جامعه امروزی، در حوزه های مختلف تولید،صنعت، کشاورزی،صنایع دستی و ... پرداختند.

سپس سهیلا جلودارزاده مشاور وزیر صنعت با تاکید بر رایگان شدن آموزش های فنی و مهارتی برای زنان سرپرست خانوار گفت: وزارت صنعت پیگیر اجرایی کردن این موضوع است؛ چرا که معتقدیم آموزش های فنی و مهارتی همراه با ارتقای سطح خودباوری و اعتماد به نفس زنان در توانمندسازی و ورود آنان به بازار کار بسیار موثر خواهد بود.

وی با بیان این که 80 درصد اشتغال زنان به وزارت کار مربوط می شود، اظهار داشت: خوشه های صنعتی می تواند راهگشای اشتغال زنان باشد، بنابراین درصدد انعقاد تفاهم نامه ای با شرکت شهرک های صنعتی هستیم تا در 7 رشته ای که اشتغال زنان در آن بیشترین فراوانی را دارد خوشه صنعتی راه اندازی کنیم.

مشاور وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه بعد از مرحله تولید، باید به مرحله تجارت پرداخت؛ عنوان کرد: بانوان فعال در بخش بازرگانی می توانند از طریق کنسرسیوم های مختلف مثل صنایع دستی زیورآلات گیاهان دارویی فرش صنایع غذایی و غیره برای حضور در بازارهای خارجی تلاش کنند. وی خاطر نشان کرد: پیشنهاد راه اندازی صندوق حمایت از کارآفرینی زنان را در شورای معاونان وزارت صنعت مطرح کردیم و زمانی که به مجلس برویم راه اندازی این صندوق یکی از بزرگترین خواسته های ما در تدوین برنامه ششم خواهد بود.

منتخب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به راه اندازی کارگروه رفع موانع تولید در استانداری ها؛ به زنان بازرگان استان فارس توصیه کرد برای رفع مشکلات بنگاه های اقتصادی خود با این کارگروه ارتباط برقرار کنند.

وی با بیان اینکه با موافقت وزیر صنعت، شهرک صنایع دستی و گردشگری و شهرک صنایع دارویی در استان فارس راه اندازی می شود، عنوان کرد: صنایعی که ایده های نو برای تولید انبوه دارند پیشنهادات خود را ارائه کنند چراکه بعد از برجام و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی اعتبارات خوبی به صنایع دانش بنیان اختصاص داده می شود.