پیش بینی وضعیت آب و هوا

نشست مشترک خانم دکتر مولاوردی ،معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده با جمعی از زنان فرهیخته استان فارس برگزار شد

نشست مشترک خانم دکتر مولاوردی ،معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده با جمعی از زنان فرهیخته استان فارس، امروز در تالار دکتر مصطفوی دانشگاه شیراز برگزار شد.

 

معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده در جمع بانوان فرهیخته استان فارس گفت: هدف ما از برگزاری این نشست ها و سفرهای استانی ارتباط چهره به چهره و شنیدن سخنان بانوان است.

خانم دکتر مولاوردی بیان داشت: دولت تدبیر و امید، در شرایطی مسئولیت را پذیرفت که انبوهی از آسیب های اجتماعی در حوزه زنان و خانواده و وضعیت عمومی جامعه به او به ارث رسیده بود.

وی، ریشه بسیاری از آسیب ها را در وضعیت معیشتی و اقتصادی جامعه دانست و گفت: بسیاری از طلاق ها به بیکاری و اعتیاد بر می گردد و تا هنگامی که مشکلات معیشتی حل نشود، امید تأثیر گذار بودن سایر برنامه ها بسیار اندک است.

 

دکتر مولاوردی از تدوین اطلس وضعیت زنان کشور در معاونت ریاست جمهوری خبر داد و گفت: بر این اساس، برای 31 استان کشور اطلاعات وضعیت زنان و خانواده تنظیم شده و بر اساس این اطلاعات، نشست های منطقه ای برای استان های دارای آسیب های مشترک طراحی و اجرا گردیده است.

وی از طراحی همکاری های شبکه ای در سه سطح (دولت با دولت)، (دولت با سمن ها) و (سمن ها با سمن ها) به عنوان تنها راه حل مشکلات حوزه خانواده نام برد و افزود: هنوز با آنچه می خواسته ایم فاصله زیادی داریم و امیدواریم با ایجاد تشکل های تخصصی و ارائه آموزش های مناسب به سازمان های مردم نهاد، شاهد بهبود وضعیت زنان در جامعه باشیم.

"زنانه شدن بسیاری از آسیب ها" موضوع دیگری بود که دکتر مولاوردی در جمع زنان فرهیخته استان فارس به تشریح آن پرداخت و گفت: به دلایل مختلف سن ازدواج بالا رفته و شاهد نرخ افزایش طلاق در جامعه هستیم و به طور مثال 82 درصد زنان سرپرست خانوار بیکار هستند و این به معنای زنانه شدن فقر در جامعه هست و اکنون نگرانی آن وجود دارد که به سمت زنانه شدن اعتیاد و زنانه شدن ایدز حرکت کنیم.

معاون رئیس جمهور بیان داشت: طرح جامع توانمند سازی زنان سرپرست خانوار به طور پایلوت در یکی از شهرهای استان تهران در حال اجراست و در صورت موفقیت،در کل کشور اجرا می شود.

وی ،جزیره ای عمل کردن بسیاری از دستگاه ها را یکی از مشکلات اشتغال زنان برشمرد و خاطر نشان کرد: با توجه به سرمایه های انسانی عظیم زنان در جامعه ما، سند سیاستی اشتغال پایدار ویژه زنان سرپرست خانوار و دختران فارغ التحصیل دانشگاهی تدوین شده است.

دکتر مولاوردی، اعطای برخی تسهیلات به زنان شاغل مانند مرخصی زایمان و دورکاری را از دیگر راهکارهای حل مشکلات اشتغال زنان بیان کرد و ادامه داد: باید بین کار و زندگی زنان توازن ایجاد شود؛ اما مهم آن است که این امر باعث عدم استقبال کارفرمایان از بکارگیری زنان نگردد.

معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده افزود: دومین همایش ملی اعتدال با عنوان "اعتدال، زنان و توسعه" آبانماه امسال برگزار می شود تا برای مشکلات و آسیب های مختلف حوزه زنان وخانواده ،راهکارهای علمی ارائه گردد.

خانم دکتر مولاوردی با بیان اینکه معاصر سازی الگوی حضرت زهرا(سلام الله علیها) و حضرت معصومه (سلام الله علیها) در دستور کار معاونت ریاست جمهوری قرار دارد ؛ اظهار داشت: ما هم اکنون به شناسایی و بازخوانی شخصیت آن بانوی بزرگوار نیاز داریم ،تا معارف مربوط به آن حضرت به زبان امروزی برای جوانان بیان شود و در صورت انجام این کار ، بسیاری از مسائل و مشکلات مانند فرهنگ عفاف و حجاب حل شدنی است.

در ابتدای این نشست ، دکتر سیدعلی اکبر صفوی قائم مقام رئیس دانشگاه و معاون برنامه ریزی و توسعه دانشگاه شیراز گفت: دانشگاه شیراز یکی از دانشگاه های برتر کشور است که حدود 70 سال قدمت دارد و از نظر تعداد دانشمندان برتر جهان اسلام و چهره های ماندگار در جایگاه والایی قرار دارد.

وی افزود: دانشگاه شیراز بزرگترین دانشگاه منطقه به شمار می رود و وظیفه نظارت و ارزیابی بالغ بر 170 دانشگاه و مرکز آموزش عالی استان فارس را برعهده دارد.

دکتر صفوی، دانشگاه شیراز را سمبل شیرزنان و بانوان توانمند توصیف و خاطرنشان کرد: در این دانشگاه اعضای هیأت علمی در جایگاه های خاص و ویژه مدیریتی قرار گرفته اند و به خوبی مشغول ایفای وظیفه می باشند.

خانم دکتر محبوبه البرزی، مشاور رئیس دانشگاه شیراز در امور بانوان نیز در این نشست گفت: تشکل معاونت امور بانوان در نهاد ریاست جمهوری ،در دوران جناب آقای دکتر روحانی،گامی سازنده در جهت رسیدگی به امور بانوان کشور بود و حضور چشمگیر زنان در عرصه های مختلف این مهم را طلب می نمود.

وی افزود: حضور زنان در دانشگاه به موازات نقش کلیدی آنان در خانواده، نشان دهنده توانمندی و شایستگی زنان مسلمان ایران است؛ همانگونه که از ابتدای انقلاب اسلامی این امر به اثبات رسیده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه شیراز با بیان اینکه این حضور گرچه نشانگر باز شدن عرصه برای زنان بوده است ،تصریح کرد: همزمان ،چالش های بزرگی نیز برای بانوان ایجاد شده است.

مشاور رئیس دانشگاه در امور بانوان گفت: مسائل معیشتی ،مسکن، رفاهی، امنیت شغلی، داشتن ساعات کاری زیاد و مسائل رفاهی مرتبط با فرزندان از جمله چالش های فراروی بانوان دانشگاه است.

دکتر البرزی خاطرنشان کرد: توجه به باز تعریف خانواده، ارائه مدل های نوین برای خانواده با توجه به افزایش نقش زنان در عرصه های علمی، سیاسی و اجتماعی ضروری است و باید روی آن کار کرد.

وی ادامه داد: در ارتباط با بانوان عضو هیأت علمی، نقش های چندگانه آنان در دانشگاه، خانواده و اجتماع بار سنگینی را بر دوش آنان وارد ساخته و تأمین مسائل رفاهی و شغلی آنان می تواند در ایفای بهتر وظایف و مسئولیت ها موثر باشد.

عضو هیأت علمی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی گفت: حضور زنان در پست های مدیریتی و موفقیت آنان نشانه ای از توانمندی و شایستگی است، که نباید نادیده گرفته شود و توجه بیشتر به این امر ،دانشگاه را در رسالت خود موفق تر می سازد.

دکتر البرزی،با تأکید بر ضرورت پژوهش در حوزه خانواده و زنان خاطرنشان کرد: بسیاری از مسائل و مشکلات این قشر از جامعه با پژوهش های موثر و کاربردی حل می شود.

وی افزود: توجه به تجرّد بسیاری از زنان در عین توانمندی آنان، از عوامل مهمی است که در ایجاد سلامت روان اهمیت به سزایی دارد و ارائه تسهیلات و امکانات لازم جهت تشویق ازدواج می تواند بنیاد اجتماع را که بر خانواده استوار می باشد؛ قوی تر سازد.

مشاور رئیس دانشگاه شیراز در امور بانوان، در پایان سخنانش اظهار امیدواری کرد: توجه ویژه به زنان و مسائل مرتبط با آنان در اشتغال، تحصیل و خانواده از اولویت های تصمیم گیری های مسئولان قرار گیرد.

خانم دکتر حلیمه عنایت، رئیس مرکز مطالعات اجتماعی زنان دانشگاه شیراز هم در این نشست خطاب به معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده گفت: زمانی که این دولت به نام تدبیر و امید تشکیل شد، یکی از جنبه هایی که امید را در دل مردم ایجاد کرد، امیدی بود که در دل 50 درصدجامعه یعنی زنان به وجود آورد که نگرشی که نسبت به آنان بود اصلاح شود و موانع ساختاری و قانونی برداشته شود؛ اما این ساختار اجتماعی چنان سفت و سخت و مردسالار نهادینه شده که خود می دانیم به این راحتی ها عوض نمی شود و نمی توان امیدوار بود که به نتیجه و جواب برسد.

وی افزود: به هر حال انتظار داریم این ساختارها شکسته شود ،چراکه حضور زنان در جامعه نتیجه تلاش خود آنهاست و خود آنها خواسته اند که خویشتن را اثبات کنند وگرنه کسی فرش قرمز برای زنان پهن نکرده است.

عضو هیأت علمی بخش جامعه شناسی دانشگاه شیراز با اشاره به آمار و ارقام بیان داشت: ما استان محرومی نیستیم ،اما در بسیاری از آسیب ها جزء استانهای اول کشور به شمار می رویم و توقع و انتظار ما آن است که با توجه به این حقیقت ها ،توافقنامه ها و تفاهم نامه ها امضا شود.

خانم دکتر عنایت گفت: ما به "شهر گل و بلبل" معروفیم ،اما واقعیت شکل دیگریست وخشونت به شکل های مختلف در استان فارس وجود دارد و ضروری است که با این آسیب ها برخورد علمی شود و با بینش جامعه شناسانه ریشه یابی گردد، تا راه حل های مناسب به دست آید.

رئیس مرکز مطالعات اجتماعی زنان دانشگاه شیراز اظهار داشت: این مرکز به عنوان دومین مرکز کشور در دانشگاه شیراز راه اندازی شده و ده سال است که در رشته مطالعات زنان مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد؛ تا به ارائه راهکارهای علمی برای حل معضلات بپردازد؛ اما متأسفانه مسئولان از نتایج پژوهش ها و طرح های علمی برای ارائه برنامه ریزی بهره نمی برند.

دکتر عنایت، آمار بالای زنان سرپرست خانوار و افزایش روز به روز آن را یک تهدید برشمرد و گفت: دراین زمینه نیز مرکز مطالعات زنان دانشگاه شیراز طرح هایی دارد و امید است که این مشکلات این قشر از جامعه حل شود.

وی ،توجه بیشتر به شهرستان ها و تمرکز زدایی برنامه ها در تهران را خواستار شد و با تأکید بر ارائه الگوی صحیح به زنان جامعه بیان داشت: به صراحت می گویم تا زمانی که ما از حضرت زهرا (سلام الله علیها) فقط یک زن داغ دیده و همیشه گریان ترسیم کنیم، به جایی نخواهیم رسید و ضروری است که ابعاد مختلف وجودی آن حضرت بیان شود و ابعاد زندگی اجتماعی آن بانوی بزرگوار بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

خانم دستغیب، مدیر کل امور بانوان و خانوده استاندار فارس نیز در جمع زنان فرهیخته اظهار داشت: زنان توانمندیهای فراوانی دارند و لازم است فارغ از شعارها، به صورت همه جانبه از آنان حمایت شود.

وی افزود: در همین راستا برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت تنظیم شده و تاکنون به حدود 60 درصد از اهداف ترسیم شده دست یافته ایم و اگر بودجه و امکانات و نیروی انسانی کافی برای این برنامه ها تأمین شود انشا الله به تمامی اهداف دست می یابیم.

خانم دستغیب گفت: ضروریست که هم از نظر بودجه و هم از نظر قوانین از همه برنامه های زنان و خانواده حمایت شود .

وی، حضرت زهرا (سلام الله علیها) را الگوی زنان برشمرد و بیان داشت: اگر در معرفی دقیق آن حضرت اقدام کنیم ، بسیاری از دغذغه های جامعه حل خواهد شد.

در ادامه این نشست که بیش از 2 ساعت به طول انجامید؛ نمایندگانی از دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه فرهنگیان، سازمان های مردم نهاد، کانون زنان بازرگان استان فارس، سازمان نظام پزشکی استان فارس و گروه های فعال بانوان به بیان دیدگاه ها و نظرات خویش پرداختند.