پیش بینی وضعیت آب و هوا

از سه بانوی کارآفرین فارس در مراسم روز صنعت و معدن تقدیر شد

photo 2016-07-28 12-00-39در گرامیداشت روز ملی صنعت ومعدن، از برترین های استان فارس تجلیل شد.
خانم ها عطاریان، همایون و عزیزیان نیز به عنوان بانوان کارآفرین مورد تقدیر قرار گرفتند.
 
 
 

 در بخش صنعت 17 واحد نمونه صنایع کوچک، دو واحد نمونه خدمات فنی و مهندسی، 10 واحد از رشته صنایع غذایی، هفت واحد مربوط به صنایع فلزی، سه واحد مربوط به صنایع برق و الکترونیک، 10 واحد مربوط به صنایع شیمیایی و 9 واحد در رشته صنایع کانی غیر فلزی، یک واحد از صنایع سلولزی و نساجی و همچنین دو طرح نمونه لوح تقدیر و تندیس دریافت کردند.

در بخش معدن نیز هشت بهره بردار معدن، سه مکتشف معدن و یک نفر به عنوان پیشکسوت معدن و یک نفر بعنوان پیمانکار نمونه معدن معرفی شدند.
مشاور وزیر صنعت: نیمی از قراردادهای صنعتی بین المللی پسابرجام عملیاتی شد


در این آیین، 59 واحد برگزیده صنعتی و معدنی استان فارس معرفی و با اهدا تندیس و لوح تقدیر، تجلیل شدند.
به گفته رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت فارس، این واحد ها از بین 75 واحد صنعتی و معدنی استان که فرم های ارزیابی را تکمیل و ارسال کرده بودند انتخاب شدند.
علی همتی افزود: در انتخاب صنعتگران و معدنکاران نمونه استان شاخص هایی از قبیل کل فروش،سود عملیاتی قبل از کسر مالیات،میزان سرمایه در گردش،سرمایه ثابت،هزینه انرژی مصرفی،هزینه تحقیق و نوآوری،مدت زمان گارانتی محصول،برندسازی،محصول کیفی،هزینه تبلیغات،میزان کل صادرات و زنجیره های فروش مدنظر قرار گرفته است.
از مجموع برگزیدگان 40 واحد صنعتی و 13 واحد از بخش معدن بودند.
در بخش صنعت 17 واحد نمونه صنایع کوچک، دو واحد نمونه خدمات فنی و مهندسی، 10 واحد از رشته صنایع غذایی، هفت واحد مربوط به صنایع فلزی، سه واحد مربوط به صنایع برق و الکترونیک، 10 واحد مربوط به صنایع شیمیایی و 9 واحد در رشته صنایع کانی غیر فلزی، یک واحد از صنایع سلولزی و نساجی و همچنین دو طرح نمونه لوح تقدیر و تندیس دریافت کردند.
در بخش معدن نیز هشت بهره بردار معدن، سه مکتشف معدن و یک نفر به عنوان پیشکسوت معدن و یک نفر بعنوان پیمانکار نمونه معدن معرفی شدند.
در این آیین همچنین یک نفر پیشکسوت نمونه صنعتی و سه نفر بانوی کارآفرین نمونه استان تجلیل شدند.
دهم تیرماه هر سال در تقویم رسمی کشور به نام روز صنعت و معدن نامگذاری شده است اما با توجه به همزمانی این روز با ماه مبارک رمضان، آیین استانی گرامیداشت این روز و تجلیل از فعالان بخش های صنعت و معدن استان فارس عصر یکشنبه سوم مرداد برگزار شد.
مشاور وزیر صنعت: نیمی از قراردادهای صنعتی بین المللی پسابرجام عملیاتی شد
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در فضای به وجود آمده پس از برجام، چهار میلیارد و 200 میلیون دلار قرارداد صنعتی و تجاری با کشورهای اروپایی منعقد شده است که تاکنون بیش از نیمی از آن معادل دو میلیارد و 400 میلیون دلار عملیاتی و محقق شده است.
بهروز ریاحی در آیین استانی گرامیداشت روز صنعت و معدن در شیراز افزود: آخرین قرارداد منعقد شده قرارداد دو شرکت خودروسازی سایپا ایران و سیتروئن فرانسه به ارزش 530 میلیون دلار بود.
وی گفت: شاید برخی به صنعت خودرو انتقاد وارد کنند که به آنها احترام می گذارم اما در قرارداد جدید سایپا و سیتروئن، بنا بر این است که توانایی تولید گیربکس، دیفرانسیل و محورهای جلو و عقب خودروهای روز اروپا که سطح دو و سه صنعت خودرو است نیز در داخل کشور ایجاد شود.
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: این در حالی است که قبل از دولت یازدهم، تنها سطح چهار صنعت خودرو یعنی توان تولید پیچ و مهره و قالپاق خودرو در اختیار شرکت های خودروساز ایرانی قرار می گرفت.
ریاحی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که هم اینک 38 هزار واحد تولیدی در کشور در شرایط تعطیل، رکود و غیرفعال هستند، گفت: با تدابیر صورت گرفته در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و هیات وزیران، سال 95 سال رونق تولید خواهد بود و مصمم هستیم که 10 هزار واحد غیرفعال و راکد را با بهره گیری از تسهیلات 160 هزار میلیارد ریالی به چرخه تولید و فعالیت بازگردانیم.
وی ادامه داد: تا 30تیرماه امسال، 9هزار و 152 پرونده صنایع کوچک و متوسط متقاضی دریافت تسهیلات بانکی به سیستم بانکی کشور معرفی شده است که از این تعداد، یک هزار و 458 پرونده به شعب سرپرستی بانک ها در استان ها ارجاع شده است که 60 پرونده منجر به عقد قرار داد شده و از این میان، تنها 53 واحد موفق به دریافت تسهیلات بانکی شده اند.
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: این وضعیت نشان می دهد که سیستم بانکی متوازن با سیاست رونق تولید حرکت نمی کند که بخشی از این مساله به نظام های سیستم بانکی کشور و بخشی هم به خاطر الزاماتی است که بر سر راه اخذ تسهیلات واحدهای تولیدی گذاشته شده است، برمی گردد.
وی ادامه داد: سیستم بانکی در برخی استان ها اعلام کرده است که برای این بخش، تسهیلاتی ابلاغ نشده است و یا وثیقه هایی را طلب می کنند که در الزامات تعریف شده رونق تولید نیست و این در حالی است که واحدهایی که مشکل دارند نمی توانند وثیقه های مورد نیاز بانک ها را تامین کنند.
ریاحی گفت: متاسفانه برخی بانک ها طرح هایی که کمتر از 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارند را به عنوان سرمایه ثابت مورد پذیرش قرار نمی دهند و در مجموع می توان گفت که نظام بانکی کشور در حال حاضر در خدمت اجرای کامل قانون رونق تولید نیست.
وی اظهار کرد: تا 30 تیرماه، نه هزار و 152 واحد تولیدی غیرفعال برای اخذ تسهیلات با حجم مجموع 70 هزار میلیارد ریال به بانک ها معرفی شده اند و انتظار می رود که در یک ماه آینده شمار دیگری از واحدهای تولیدی برای دریافت 30 هزار میلیارد ریال تسهیلات معرفی شوند.
 
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اگر روند کنونی پرداخت تسهیلات توسط بانک ها ادامه یابد، تنها 15 تا 20 واحدهای غیرفعال معرفی شده به بانک ها موفق به دریافت تسهیلات می شوند.
ریاحی گفت: اینک حدود 28 هزار طرح نیمه تمام در کشور وجود دارد که اگر 30 درصد آن را با پیشرفت حدود 40 درصد در نظر بگیریم، در صورت اتمام آنها می توان امیدوار بود که تا پایان دولت یازدهم حدود 600 هزار شغل جدید شکل گیرد.
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه مثبت شدن تراز تجاری کشور در سال 94 برای نخستین بار را یکی دیگر از دستاوردهای دولت یازدهم دانست و گفت: در حالی که در سال 94 حدود 48 میلیارد و 236 میلیون دلار واردات داشتیم، در مقابل 49 میلیارد دلار صادرات داشتیم.
ریاحی گفت: برای سال 95، رسیدن به رقم 60 میلیارد دلار صادرات هدفگذاری شده است.
استاندار فارس مدیران را موظف به استفاده از محصولات تولیدی استان کرد
استاندار فارس گفت: همه مدیران دستگاههای اجرایی این استان موظف هستند که از محصولات تولیدی در داخل استان برای حمایت از صنعتگران استفاده کنند.
سید محمد علی افشانی در آیین استانی گرامیداشت روز صنعت و معدن و تجلیل از واحدهای نمونه صنعتی و معدنی فارس در شیراز افزود: البته این دستورالعمل با این قید است که چنانچه کیفیت محصولات تولیدی در داخل و خارج استان یکسان باشد، کالای تولیدی داخل استان نباید به بهای بیشتر از کالای تولیدی در خارج استان عرضه شود.
وی با اشاره به برگزاری 78 جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید فارس و 29 جلسه کمیته جذب و حمایت از سرمایه گذاری استان برای حمایت از واحدهای تولیدی و صنعتگران استان گفت: از حدود 50 واحد معرفی شده در کشور به سیستم بانکی که از محل اعتبار 160 هزار میلیارد ریالی رونق تولید تسهیلات دریافت کرده اند، 23 واحد مربوط به استان فارس است که نشان دهنده تلاش های گسترده برای حمایت از صنعتگران این خطه است .
استاندار فارس اظهار کرد: 23 واحد تولیدی این استان تاکنون موفق به دریافت 300 میلیارد ریال تسهیلات شده اند.
افشانی در بخش دیگری از سخنان خود تولیدکنندگان و صنعتگران را انسان هایی با احساس مسئولیت اجتماعی بالا توصیف کرد و گفت: باید به دیده احترام به تولید کنندگان و صنعتگران نگریست و همانگونه که جامعه برای معلمان ارزش قائل است، برای تولیدکنندگان نیز باید ارزش قائل باشد.
وی در ادامه ارتقای کیفیت محصولات تولیدی صنعتگران استان و کشور را خواستار شد و گفت: وقتی نام کشوری را می شنویم قبل از فکر کردن به فرهنگ و ادبیات آن کشور، محصول تولیدی آن کشور را به عنوان سفیر آن در نظر می گیریم بنا براین ارائه محصول بدون کیفیت به بازارهای خارجی، نه تنها بازار را از کشور می گیرد بلکه اعتبار کشور را نیز تحت الشعاع قرار می دهد و از این رو، باید مراقب بود.
نماینده شیراز در مجلس: دولت لایحه حمایت از تولید ارائه کند
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: انتظار نمایندگان مجلس دهم از دولت این است که با اتکا به بدنه اجرایی خود، لایحه ای کارشناسی در حمایت از بخش تولید که متضمن رفع مشکلات واحدهای تولیدی در زمینه مالیات بر ارزش افزوده، بیمه و ... را ارائه کند.
بهرام پارسایی شامگاه یکشنبه در آیین استانی گرامیداشت روز صنعت و معدن و تجلیل از واحدهای صنعتی و معدنی نمونه استان فارس در شیراز افزود: امروز شمار زیادی از افراد بیمه بیکاری می گیرند و حال آن که اگر دولت، یارانه بیمه کارگران را به کارفرمایان پرداخت کند هم به نفع کارفرمایان است و هم بیکاران را شاغل می کند که معادله ای برد- برد است.
این نماینده مجلس گفت: چنانچه دولت نسبت به ارائه لایحه حمایت از تولیدکنندگان اقدام نکند، مجلس در این زمینه طرحی را تدوین و بررسی می کند.
پارسایی اظهار کرد: مجلس دهم خرداد 95 در شرایطی آغاز به کار کرده است که دولت با مشکلات بسیار اقتصادی دست به گریبان است و دولت یازدهم وارث 480 هزار میلیارد تومان بدهی از دولت قبل است و وارث نابسامانی های کلان است .
وی ادامه داد: با حمایت های مقام معظم رهبری و درایت دولت و تیم مذاکره کننده هسته ای در بعد سیاسی مسائل حل شده است و حل مشکلات اقتصادی همت همگانی را می طلبد.
نماینده مردم شیراز در مجلس گفت: بحران بیکاری جدی است که اگر برای آن چاره اندیشیده نشود، ممکن است در قالب بحران اجتماعی خود را نشان دهد که این بحران بسیار خطرناک تر از تهدیدهای خارجی علیه کشور است.
وی اظهار کرد: باید توجه داشت که وضعیت بیکاری محصول عملکرد دولت گذشته است و اگر تدبیر دولت یازدهم نبود با شرایط بدتری مواجه بودیم.
نماینده مردم شیراز در مجلس در ادامه بر ضرورت تعامل با صنعتگران و آسان کردن امور آنها تاکید کرد و گفت: مدیران استانی تا جایی که می توانند با تعامل به صنعتگران کمک کنند و در جایی هم که قادر به پیشبرد امور آنها نیستند، حرمت صنعتگران را نگه دارند.
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز در این آیین گفت که تاکنون بیش از دو هزار واحد صنعتی در این استان متقاضی استفاده از تسهیلات از محل اعتبار 160 میلیارد ریالی شده اند.

فریبرز رضازاده گفت: از این تعداد، با معرفی یک هزار و 200 واحد تولیدی در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان به بانک ها موافقت شد که تاکنون تسهیلات به ارزش در مجموع 300 میلیارد ریال به شماری از واحدهای تولیدی استان پرداخت شده است