برجام اجرا می شود

سرانجام سد مخالفان برجام در مجلس شکسته شد؛ مانعی که مخالفان برجام در پارلمان با تاکتیک‌های گوناگون، بر سر بررسی کلیات طرح «اقدام متناسب و متقابل دولت ایران در اجرای برجام» قرار داده تا موافقان برجام را از کسب موافقت پارلمان بازدارند.
barjam

مجلسی‌ها دیروز، در جلسه‌ای که می‌تواند از جنبه‌های گوناگون «ویژه» تلقی شود توانستند با ۱۳۹ رای موافق در مقابل آرای 100 نفر از مخالفان و نیز 12 رای ممتنع کلیات برجام را به تصویب برسانند. به این ترتیب مخالفان برجام حالا باید در انتظار روز سه‌شنبه و آغاز بررسی جزئیات این طرح بمانند، تا شاید در جلسه فردا تاکتیک‌های جدیدی را برای به تاخیر انداختن تصویب جزئیات یا از مسیر خارج ساختن محتوای طرح با ارائه پیشنهادهای متعدد در پیش گیرند. هر چند این بار نیز موافقان برجام در جلب‌نظر آرای پارلمان توفیق یافتند، اما تفاوت 39 رای میان آرای موافقان و مخالفان می‌تواند از شکننده بودن آرای نمایندگان حکایت کند؛ موضوعی که می‌تواند تصویب جزئیات را با توجه به وجود حدود 200 پیشنهاد با موانعی روبه‌رو سازد.

امیدواری عراقچی به اجرای برجام

با این حال رای موافق مجلس به طرح برجام سید عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای را بر آن داشت تا ضمن تشکر از نمایندگان ابراز امیدواری کند که در روزهای آتی جزئیات طرح هم تصویب شود . او گفت: احتمالا دوشنبه آینده اعلام کنیم «ادابشن دی» (روز اجرای برجام) شروع شده و وارد فاز بعدی در اجرای برجام شویم.(دنیای اقتصاد20/7/94)