پیش بینی وضعیت آب و هوا

نقطه شروع در کشاورزی استان فارس باید نیاز مصرف کننده باشد

 رهام رحمانی  در جلسه عارضه یابی صادرات و بازارهای محصولات کشاورزی استان فارس که با حضور کشاورزان و بازرگانان نمونه استان در اتاق بازرگانی شیراز برگزار شد، گفت: کشاورزی در استان باید حرفه ای باشد و بین تولید و مصرف ارتباط برقرار شود و کشاورز از فروش محصول خود مطمئن باشد.

رحمانی تصریح کرد: نقطه شروع در کشاورزی باید نیاز مصرف کننده باشد و کشاورزی باید هدفمند و مبتنی بر بازار باشد تا محصولات کشاورزی با استقبال بازار مواجه شود اما موانعی در سر راه ما وجود دارد که از حرکت ما به این سمت جلوگیری می کند.

وی تاکید کرد: تولید باید به سمت تولید رقابتی حرکت کند زیرا در تولید غیر رقابتی ما نخواهیم توانست صادرات موفق داشته باشیم.

رئیس بخش اقتصاد مرکز تحقیقات کشاورزی استان فارس گفت: صادرات با اجبار بازاریابی نیست و باید رضایت خریدار در نظر گرفته شود.

رحمانی یاد آور شد: بسیاری از محصولات کشاورزی برای فروش نیازمند تغییر شکل هستند اما در بحث فرآوری مشکلاتی وجود دارد که نیازمند توجه هستند تا به سمت تولید بیشتر حرکت کنیم.

وی تاکید کرد: بسته بندی در صادرات اهمیت ویژه ای دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

 همچنین یلدا راهدار، رئیس کمیسیون پایش فضای کسب و کار در ادامه جلسه گفت: مهم‌ترین مشکل در استان فارس کمبود آب است و به همین دلیل باید در شیوه کشاورزی خود تجدید نظر داشته باشیم.

یلدا راهدار یاد آور شد: زیر ساخت های صادراتی در استان فارس وجود ندارد و این باعث شده است تا سهم استان در صادرات تا ۵ در صد تقلیل یابد اما ما برای ایجاد زیر ساخت های صادراتی تلاش می کنیم.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی شیراز تاکید کرد: عدم وجود سیستم حمل و نقل یخچال دار یکی دیگر از مشکلات استان در صادرات است و باعث شده است تا ما نتوانیم در صادرات موفق باشیم.

راهدار افزود: در استان فارس در استفاده از کودها بی مبادلاتی های زیادی وجود دارد و این یکی از دلایل عدم موفقیت کشاورزی فارس است.

وی یاد آور شد: بحث کشت فرامرزی از جمله موضوعات مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد و ما این موضوع را به طور جدی دنبال می کنیم.

رئیس کمیسیون پایش فضای کسب و کار تاکید کرد: واردات موضوعی است که در هر صورت وجود دارد اما معتقدیم تا جایی که در داخل کشور امکان تغذیه بازار وجود دارد باید از واردات خودداری کنیم و توسعه صادرات موضوعی است که ما باید به آن توجه داشته باشیم