پیش بینی وضعیت آب و هوا

جلسه با خانم دستغیب مسئول امور بانوان آموزش و پرورش فارس 92/04/10

در تاریخ دوشنبه 92/04/10 هیات رئیسه شورای بانوان بازرگان اتاق شیراز با مسئول امور بانوان اداره کل آموزش و پرورش استان فارس دیدار و گفت و گو کرد.

selection

در این جلسه خانم یلدا راهدار رئیس شورای بانوان بازرگان اتاق شیراز گفت: این شورا در راستای مسئولیت اجتماعی خود، ترویج فرهنگ کارآفرینی را یک وظیفه مداوم برای خود تعریف کرده است و در این راستا گام بر می دارد.

خانم راهدار با تاکید بر ترویج و نهادینه کردن فرهنگ کارآفرینی از سنین کودکی گفت: نهادینه کردن فرهنگ کارآفرینی باید از سنین کودکی آغاز شود بنابراین نقش سازمان آموزش و پرورش در این امر و تربیت جامعه کارآفرین بسیار اثرگذار و غیرقابل انکار است.

رئیس شورای بانوان بازرگان اتاق شیراز تصریح کرد: سازمان آموزش و پرورش با در اختیار داشتن سه گروه مهم دانش آموزان ، خانواده های آنان و دبیران و مربیان می تواند به طور جدی به ترویج فرهنگ کارآفرینی در اجتماع بپردازد.

وی گفت: به نظر می رسد تاکنون در زمینه کارآفرینی الگوسازی مناسبی برای جوانان انجام نشده و به درستی به معرفی کارآفرینان پرداخته نشده است.

رئیس شورای بانوان بازرگان اتاق شیراز اظهار داشت: با توجه به اینکه این شورا الگوسازی از زنان کارآفرین موفق را وظیفه اجتماعی خود می داند بنابراین این مهم را در دستور کار خود قرار داده ضمن اینکه در نظر دارد با برگزاری دوره های آموزش کارآفرینی تلنگری به جامعه زده و آن ها را متوجه این فضا کند.

وی برگزاری دوره های آموزشی کارآفرینی و برگزاری جشنواره هایی که دانش آموزان بتوانند خلاقیت های خود را به منصه ظهور برسانند را از جمله راهکارهای ترویج فرهنگ کارآفرینی ذکر کرد.

خانم آمنه سادات عصایی، نایب رئیس دوم شورای بانوان بازرگان اتاق شیراز نیز گفت: یکی از مشکلات سیستم آموزش و پرورش در جامعه، مدرک گرایی است و متاًسفانه دانش آموزان به همین دلیل نمی توانند مسیر آینده خود را به درستی انتخاب کنند.

وی پیشنهاد داد: دوره های کارآفرینی برای دانش آموزان در دوره اول دبیرستان برگزار شود تا بتوانند رشته تحصیلی خود را به درستی انتخاب کنند.

سهیلا محبی، عضو هیاًت رئیسه شورای بانوان بازرگان اتاق شیراز نیز گفت: با وجود اینکه کلاس های آموزشی بسیاری توسط آموزش و پرورش در مدارس برای دانش آموزان برگزارمی شود اما در این کلاسها کمتر به اصل ترویج فرهنگ کارآفرینی توجه می شود.

خانم محبی با بیان این که خلاء ترویج فرهنگ کارآفرینی در بین دانش آموزان و دانش آموختگان به وضوح قابل مشاهده است، اظهار داشت: باید با بسترسازی در زمینه ترویج این مهم، دانش آموزان را چنان با این مقوله آشنا کرد که حتی اگر دختران تحصیلکرده شاغل نشوند اما مدیران خوبی برای خانه و خانواده خود باشند.

وی بر الگوسازی و ترویج تولید ثروت از راه حلال نیز تأکید کرد و گفت: در اسلام شخصیت های بزرگی همچون حضرت خدیجه(س) به تولید ثروت از راه کسب و کار حلال اقدام می کردند که این امر باید مورد توجه قرار بگیرد ضمن اینکه این امر ممانعتی با احکام شرعی و ساده زیستی ندارد.

خانم معصومه دستغیب، مسئول امور بانوان آموزش و پرورش استان فارس نیز گفت: در حال حاضر بخشی از قشر جوان جامعه ما احساس بی هویتی می کنند زیرا یا به خواسته خود نرسیده اند و یا حتی آن هایی که تحصیلات عالیه دانشگاهی را گذرانده اند احساس رضایت نمی کنند، در حالی که کارآفرینان و افراد خلاق کمتر دچار این احساس هستند زیرا در زمینه علاقمندی خود به فعالیت پرداخته اند.

وی با اشاره به اینکه بنیاد نخبگان به برگزاری دوره های آموزشی اقدام می کند اما گسترده نیست اظهار داشت: چنانچه قرار است دوره های آموزشی کارآفرینی برای سه گروه زیر مجموعه آموزش و پرورش برگزار شود ابتدا باید این دوره ها را برای مربیان و معلمان برگزار کرد و سپس به خانواده ها و دانش آموزان پرداخت.

مسئول امور بانوان آموزش و پرورش استان فارس در پایان تاًکید کرد: اگر قرار است به معرفی زنان کارآفرین بپردازیم باید موفقیت آن ها را در تمام ابعاد زندگی نشان داد تا دانش آموزان تصور درستی از کارآفرینی در کنار زندگی خانوادگی داشته باشند.

در پایان این جلسه پس از رایزنی و گفت و گو قرار شد دوره های آموزشی کارآفرینی برای 4 گروه مشاوران و مدیران مدارس، مربیان فنی و حرفه ای و کار و دانش، معلمان سطوح راهنمایی و دبیرستان و جوانان فارغ التحصیل با همکاری شورای بانوان بازگان اتاق شیراز و امور بانوان اداره کل آموزش و پرورش فارس برگزار شود.

همچنین مقرر شد با هماهنگی امور بانوان و خانواده استانداری فارس گردهمایی یک روزه برای مشاورین امور بانوان دستگاه های اجرایی کل استان فارس نیز با هدف تبیین جایگاه کارآفرینی و حمایت از زنان کارآفرین در شیراز برگزار شود.